"Na wystawę składa się kolekcja z wizerunkami świętych patronów. Wszystkie materiały użyte w procesie powstawania ikon pochodzą ze świata organicznego. Podobraziem dla ikon jest deska z drewna liściastego lub iglastego.
Na specjalnie przygotowaną deskę nakładam zaprawę kredowo- klejową. Końcowy etap to nakładanie laserunkowo kolejnych warstw malarskich temperą jajową. Najbardziej pracochłonnym i odpowiedzialnym jest etap złoceń i srebrzeń. Większość ikon na wystawie jest srebrzona. Specjalizuję się w złoceniu na pulment. Jest to metoda wymagająca dużej precyzji i dyscypliny, ale przynosząca doskonałe efekty pozłotnicze. Każda ikona opatrzona jest Certyfikatem Autentyczności, co gwarantuje, iż została wykonana ściśle według zasad ikonopisania."
Agnieszka Zaguła
Agnieszka Zaguła - urodzona w Rzeszowie, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie oraz Studium Filozofii Klasycznej im. Św. Tomasza z Akwinu w Rzeszowie. W 2007 roku zdobyła dyplom magistra sztuki na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego ( w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Projektowej prof. Krzysztofa Skórczewskiego). Pracę magisterską poświęciła zagadnieniu „Lalka w sztuce współczesnej.” Lalkarstwem artystycznym zajmuje się od 10 lat. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne, między innym w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Kamieniu, Tyczynie. W 2010 oraz 2012 roku została wyróżniona Dyplomem w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza Podkarpacia pod patronatem Marszałka Podkarpacia, Wojewody Podkarpackiego oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Od kilku lat zajmuje się renowacją zabytków (m.in. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie, w cerkwi w Smolniku nad Sanem, w kościele Św. Bartłomieja Apostoła w Staszowie, w kościele Św. Trójcy w Bogorii, w kościele Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, w kościele Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, w cerkwi Św. Paraskewy w Radrużu). Doświadczenie zdobyte w pracy przy renowacji cerkwi w Smolniku oraz cerkwi w Radrużu wykorzystuje w autorskiej pracowni pisania ikon klasycznymi technikami. Specjalizuje się w starych technikach malarskich oraz tradycyjnych technikach pozłotniczych.
Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępnościStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.