Od wielu lat proponujemy naszym widzom lekcje teatralne prowadzone w pomieszczeniach Teatru "Maska". Każda lekcja trwa 45 minut (w przypadku młodszych dzieci może zostać skrócona na życzenie opiekuna grupy). Metody i tematy lekcji są dostosowane do wieku uczestników.
UWAGA!!! Spotkania edukacyjne są propozycją dla widzów Teatru "Maska" - odbywają się przed lub po spektaklu. W przypadku braku wolnego terminu mogą zostać zrealizowane w innym czasie. Zajęcia prowadzone są przez aktorów, konstruktora i teatrologa w grupach liczących maksymalnie czterdzieści osób (niektóre lekcje wymagają mniejszych grup).
Proponujemy następujące tematy lekcji teatralnych:
- Lekcja w Muzeum Lalek Teatralnych czyli mali aktorzy w przenośnym kuferku. Zapoznanie ze zbiorami Muzeum Lalek Teatralnych Teatru Maska. To najliczniej odbywające się spotkanie edukacyjne w naszym Teatrze. Stanowi ono pierwsze bezpośrednie spotkanie dziecka z lalką teatralną. Dzieci poznają podstawowe rodzaje lalek i zaznajamiają się z zasadami ich animacji.
- Spotkanie z konstruktorem lalek.Podczas zajęć uczestnicy mają okazję zobaczyć oryginalne projekty scenografii, kostiumów i lalek. Poznają różnorodne konstrukcje lalek teatralnych i sposoby wykonywania rekwizytów.
- Słownictwo teatralne.
Proponowane zajęcia to próba uporządkowania terminów teatralnych z zakresu: twórców teatru, realizatorów spektaklu, historii teatru, gatunków teatralnych, rodzajów teatru, architektury i maszynerii teatralnej. Zajęcia połączone są ze zwiedzaniem zaplecza sceny. - Teatr przedmiotu.
Zajęcia przybliżają prawidła, jakimi rządzi się teatr animacji, teatr ożywiania - podstawa teatru lalek. Zajęcia w szczególny sposób sięgają po pokłady dziecięcej wyobraźni, poszerzają myślenie o teatrze. - Jak powstaje spektakl teatralny.
Podczas proponowanego spotkania prowadzący przybliża szczegóły pracy twórców przedstawienia: reżysera, scenografa, kompozytora, choreografa i aktora. Wymagane są mniejsze grupy: 15-20 osób. - Maska w teatrze.
Zajęcia są przekrojem historii maski, jej funkcjonowania na przestrzeni różnych epok. Ponadto podczas zajęć uczestnicy poznają funkcje maski i zasady gry w masce. - Scenografia, rekwizyt i światło - ich funkcjonowanie w przedstawieniu, umowność teatralnej rzeczywistości. Lekcja
z wykorzystaniem reflektora, dekoracji i rekwizytów teatralnych. - Pantomima – co to takiego? O teatrze gestów.
- Balet – point-flex, tutu i zwinny piruet. O sztuce poruszania się na palcach.
- Od kogo wiele zależy
Prezentacja zawodów jakie występują w teatrze ( reżyser, charakteryzator, inspicjent, sufler, choreograf, oświetleniowiec, scenograf, akustyk itp.). Podczas zajęć uczestnicy nauczą się dokonywać podziału na twórców i realizatorów przedstawienia. - . Czym teatr do nas przemawia?
Co jest językiem teatru? O muzyce, oświetleniu i scenografii w oglądanym przedstawieniu. - Kostium teatralny - zajęcia poświęcone jego znaczeniu i możliwościom.
Lekcje można zamawiać w Biurze Organizacji Widowni, tel.: 17 85 20 614, 17 85 01 360.