Te słowa Jana Dormana, pierwszego pedagoga teatru niezmiennie towarzyszą naszej pracy. Nie od dziś wszak wiadomo, że teatr jest doskonałym narzędziem poznawania świata. Rozwija kreatywność, pomaga w zbudowaniu swojej tożsamości, a także daje poczucie wspólnoty. Podążając za tą myślą, w 2015 roku postanowiliśmy utworzyć grupy warsztatowe dla dzieci i młodzieży, które spotykają się cyklicznie, aby poprzez wspólną pracę rozwijać się i doświadczać magii sceny.
FORMUŁA
Zajęcia te – ukierunkowane z jednej strony na indywidualny rozwój, a z drugiej na pracę zespołową – prowadzone są metodą work in progress, oparte są na współpracy i wzajemnej wymianie. Chodzi w nich przede wszystkim o to, żeby uczestnicy byli twórcami, a nie tylko biernymi wykonawcami. W naszej pracy wykorzystujemy ćwiczenia z zakresu pedagogiki twórczości oraz praktyk scenicznych dostosowanych do możliwości oraz potrzeb uczestników. Cały cykl warsztatowy zostaje zwieńczony etiudą teatralną prezentowaną na scenie w obecności widzów. Warto wspomnieć, że młodzi adepci są także realizatorami kostiumów i elementów scenografii do przygotowywanych przez siebie pokazów.
IDEA
Warsztaty mają na celu kształtowanie i wspieranie rozwoju inteligencji emocjonalnej, uważności i empatii. Otwierają na życzliwe i nieoceniające spotkanie z drugim człowiekiem, potrzebę wsłuchania się w siebie, uczą także dostrzegania tego, co dzieje się w ciele i umyśle. Relację, jaka nawiązuje się pomiędzy osobą prowadzącą a uczestnikami, można porównać do tej, która łączy Małego Księcia i Lisa z książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jest to proces, którego zadaniem jest oswoić nie tylko z materią sceny, ale przede wszystkim z samym sobą i z otaczającym światem. To ogromna lekcja odpowiedzialności i świetna nauka zespołowości.
Obecnie nasza stała oferta edukacyjna obejmuje:
Wraz z naszymi uczestnikami my także się zmieniamy. Staramy się bacznie obserwować świat i odpowiadać na potrzeby młodego i nieco starszego pokolenia. O naszych warsztatowych poczynaniach i transformacjach więcej dowiecie się Państwo na profilach Teatru Maska na Facebooku i Instagramie, do śledzenia których serdecznie zachęcamy. ❤️
Do zobaczenia w Teatrze!
Szczegółowych informacji udziela:
NATALIA KOZA
e-mail: edukacja@teatrmaska.pl
tel. 603 403 111
Natalia Koza – pedagożka teatru, instruktorka teatralna, absolwentka teatrologii UJ, Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym oraz Szkoły Komedii Dell’Arte w Krakowie. Tancerka tańców historycznych, których uczyła się od najwyższej klasy specjalistów. Od 2014 roku związana z Teatrem Maska w Rzeszowie, gdzie realizuje program edukacji dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracowała z licznymi instytucjami kultury w Małopolsce i na Podkarpaciu. W grudniu 2016 roku poprowadziła zajęcia ruchu scenicznego w Rabacie na zaproszenie Ambasady RP w Maroko. Wystąpiła w kilku teledyskach i filmach krótkometrażowych.
Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępnościStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.