Wersja kontrastowa Przejdź do treści Mapa strony
a a a

EN
Wyszukiwanie informacji
Maskarada 2022

Podziękowania, podsumowania – 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022

Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym tegoroczny Festiwal mógł się odbyć i miał sens. Dziękujemy Teatrom, które przybyły na Festiwal i przedstawiły rzeszowskiej publiczności swoje spektakle. Dziękujemy Widzom – dzieciom i młodzieży, pedagogom oraz Gościom Festiwalu za to, że licznie przybywali, bo ten Festiwal jest właśnie dla nich. Dziękujemy Pracownikom Teatru Maska, którzy począwszy od przygotowania wniosku poprzez sprawy organizacyjne i administracyjne, zarządzanie, promocję, oprawę graficzną, przygotowanie premiery, prowadzenie warsztatów, opiekę nad Małą Akademią Teatralną, pracę przy scenie i w kabinach elektro-akustycznych, opiekę księgowo-rozliczeniową, przygotowanie akcji Żywa Biblioteka, czuwanie na portierni i opiekę porządkową itd., nie sposób wszystkiego wyliczyć… Dziękujemy ogromnie Ludziom-Dobrej-Woli, czyli wolontariuszom festiwalowym. Bez wspólnej pracy to wydarzenie nie mogłoby zaistnieć.

12. Festiwal MASKARADA nie mógłby się odbyć, gdyby nie Donatorzy, na których możemy zawsze polegać – dziękujemy Prezydentowi Miasta Rzeszowa oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy także Sponsorowi – Park Hotel Rzeszów.

Mamy nadzieję na festiwalowe spotkanie ze rok.
Do zobaczenia!

Organizator
12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy
MASKARADA 2022 – Teatr Maska w Rzeszowie

DO POBRANIA:
Podsumowanie 12. Festiwalu MASKARADA 2022 (pdf, 105 KB)


 

 

 

WERDYKTY JURORÓW
12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA

Spektakle pokazane podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022 w Rzeszowie oceniało potrójne jury: Jury Profesjonalne, Tajny Juror oraz Jury dziecięce. Na zakończenie Festiwalu, 18 maja 2022 r., Jurorzy po obejrzenia 9 spektakli: „Księżycowe opowieści” Teatru Maska w Rzeszowie (premiera), „Ja, Bałwan” Teatru Animacji w Poznaniu, „Królestwa” Teatru Lalek Guliwer i Teatru 21 w Warszawie, „Mój cień jest różowy” Teatru Pinokio w Łodzi, „Spaghetti” Teatru Baj w Warszawie, „Wędrówka Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, „Mysz i różowa wstążka” Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek w Użgorodzie (Ukraina), „Wykluczeńcy” Grupy Analog Collective w Warszawie i przedstawienia plenerowego „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży w Poznaniu, przyznali nagrody dla spektakli oraz nagrody indywidualne dla artystów i twórców.  

Jury profesjonalne w składzie: Natalia Mołodczenko – przewodnicząca, Bożena Sawicka i Beniamin Bukowski miało za zadanie przyznać indywidualne nagrody aktorskie za sztukę animacji. Nagrody te otrzymali: Adrianna Maliszewska za postać Nabu (Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą, spektakl „Wędrówka Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi), Artur Romański za postać Bałwana i Igor Fijałkowski za postać Marchewki (dwie równorzędne Nagrody aktorskie za najlepsze role męskie, spektakl „Ja, Bałwan” Teatru Animacji w Poznaniu). Ponadto Jury wyróżniło Martę Stańczyk „za wprowadzenie widza w inny świat wrażliwości w spektaklu „Królestwa” Teatru Guliwer i Teatru 21 w Warszawie”, oraz Natalię Zduń „za zespolenie aktorki z formą w kreowanej postaci Abrahama w spektaklu „Księżycowe opowieści” Teatru Maska w Rzeszowie”.

Tajny Juror (ujawniony podczas finału Festiwalu – Karol Suszczyński) przyznał swoją nagrodę aktorom Teatru Animacji w Poznaniu Arturowi Romańskiemu i Igorowi Fijałkowskiemu „jako najwspanialszemu duetowi aktorskiemu Festiwalu – za przedstawienie, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń”.

Jury dziecięce w składzie: Maciej Kudła, Jagoda Węglowska, Gabriela Wojtanowska – uczestnicy Małej Akademii Teatralnej działającej w Teatrze Maska pod opieką pedagoga teatru Natalii Kozy, przyznało swoją nagrodę spektaklowi „Wykluczeńcy” Grupy Analog Collective za to, że „dzięki pojawiającym się w spektaklu głosom dzieci i młodzieży, mogli mocniej odczuć jego poruszające przesłanie”.

DO POBRANIA:
Werdykt Jury 12. Festiwalu MASKARADA (pdf, 413 KB)
Werdykt Jury Dziecięcego 12. Festiwalu MASKARADA (pdf, 288 KB)
Werdykt Tajnego Jurora 12. Festiwalu MASKARADA (pdf, 210 KB)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

PROGRAM
12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”, temat:
gośćINNOŚĆ
14-18 maja 2022 roku

 

14 maja
12:00 – Jak poskromić Bazyliszka? Warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat
15:00 – Parada Dziwolągów ulicami centrum Rzeszowa
16:30 – „Księżycowe opowieści” Teatru Maska w Rzeszowie w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, PREMIERA (8+), Teatr Maska w Rzeszowie

15 maja
12:00 – „Ja Bałwan” Teatru Animacji w Poznaniu w reżyserii Artura Romańskiego (6+, 70 min), Teatr Maska w Rzeszowie
14:00-19:00 – Akcja ŻYWA BIBLIOTEKA – wydarzenie towarzyszące realizowane we współpracy Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. S. Barańczaka w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Budynek A0, ul. Pigonia 1

16 maja
9:30 – „Królestwa” Teatru Lalek Guliwer z Warszawy w reżyserii Justyny Sobczyk (3+, 45 min), Teatr Maska w Rzeszowie
11:00 – „Mój cień jest różowy” Teatru Pinokio w Łodzi w reżyserii Bartosza Kurowskiego (7+, 60 min i 30 min rozmowy), Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

17 maja
9:00 oraz 10:30 – „Spaghetti” Teatru Baj  z Warszawy w reżyserii Sørena Ovesena (3+, 50 min), Teatr Maska w Rzeszowie
11:30 – „Wędrówka Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi w reżyserii Przemysława Jaszczaka (7+, 60 min), Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
18.00 – Pokaz etiud Małej Akademii Teatralnej, Teatr Maska w Rzeszowie

18 maja
09.00 – Czytanie performatywne sztuki dla młodzieży pt. „Trik Patricka” Kristo Šagora w reżyserii Darii Kopiec, w wykonaniu aktorów Teatru Maska, Teatr Maska w Rzeszowie
18:00 – „Wykluczeńcy” Analog Collective, reżyseria zespołowa (12+, młodzież i dorośli, 70 min), Teatr Maska w Rzeszowie

 

SPEKTAKLE, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W PROGRAMIE FESTIWALU MASKARADA 2022

Chcielibyśmy poinformować, że do programu 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022, temat: gośćINNOŚĆ, zostały wybrane następujące spektakle (podajemy w kolejności alfabetycznej):

„Ja, Bałwan” Teatru Animacji w Poznaniu w reżyserii Artura Romańskiego (6+)

„Królestwa” Teatru Lalek Guliwer z Warszawy w reżyserii Justyny Sobczyk (3+)

„Mój cień jest różowy” Teatru Pinokio w Łodzi w reżyserii Bartosza Kurowskiego (7+)

„Spaghetti” Teatru Baj  z Warszawy w reżyserii Sørena Ovesena (3+)

„Wędrówka Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi w reżyserii Przemysława Jaszczaka (7+)

„Wykluczeńcy” Analog Collective, reżyseria zespołowa (12+)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY WSTĘPNEJ KWALIFIKACJI DO UDZIAŁU W FESTIWALU

Bardzo dziękujemy wszystkim teatrom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie i przysyłając propozycje swoich spektakli (lub wydarzeń) wyraziły chęć uczestnictwa w 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022. Jest nam niezmiernie miło. Otrzymaliśmy 80 zgłoszeń.

Komponując program 12. MASKARADY kierujemy się zarówno wysoką jakością artystyczną spektakli, jak i tym, czy wpisują się w tematykę tegorocznej edycji, podejmującą problem INNOŚCI i naszego stosunku do niej. Ważnymi kryteriami są również: zastosowanie w spektaklach środków inscenizacyjnych z obszaru teatru formy oraz adresaci – nasz Festiwal jest wydarzeniem dla dzieci i młodzieży.

Chcielibyśmy pokazać jak najwięcej spektakli, bo wiele nadesłanych propozycji naprawdę nas ujęło. Niestety rzeczą, która bardzo nas ogranicza, jest budżet. Oczekujemy na decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą złożonego przez nas odwołania i prośby o powtórne rozpatrzenie wniosku o dofinasowanie Festiwalu w ramach programu Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

W związku z tym nie możemy jeszcze ogłosić listy spektakli zakwalifikowanych na tegoroczny Festiwal. O wynikach wstępnej kwalifikacji poinformujemy aplikujące teatry indywidualnie drogą mailową.

 

ZAPROSZENIE DO ZGŁASZANIA SPEKTAKLI

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń spektakli na nasz coroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA. 12. edycja Festiwalu odbędzie się w terminie od 14 do 18 maja 2022 roku. Jej hasłem przewodnim jest: gośćINNOŚĆ. Określa ono w skrócie ideę, wokół której chcemy się skoncentrować, komponując zarówno program konkursowy, jak i program towarzyszący.

IDEA

Hasło przewodnie MASKARADY to gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność, różnorodność, a gościnność jako szacunek i ciekawość drugiego człowieka. Chcemy, aby spektakle prezentowane w ramach 12. MASKARADY oprócz reprezentowania wysokiego poziomu artystycznego
i wykorzystania ciekawych środków inscenizacyjnych z obszaru teatru formy, podejmowały temat szeroko pojmowanej INNOŚCI. Hasło to będzie interpretowane szeroko, prowokując do rozmowy na temat RÓŻNORODNOŚCI, TOŻSAMOŚCI i UWAŻNOŚCI. Wszystkie podejmowane w ramach Festiwalu działania nawiązywać będą do tematyki odmienności. Przyjrzymy się emocjom, jakie budzi w nas nieznane. Zastanowimy się, czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym, pejoratywnym czy neutralnym, oraz czym różni się od szacunku. Na dobrą sprawę, każdy z nas jest INNY, chcemy poddać refleksji to: gdzie, dlaczego i po co stawiamy granice INNOŚCI i normy, z czego wynikają i czemu służą. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie problemy rodzi tzw. INNOŚĆ od większości członków danej społeczności i jak można pokonać bariery, które nas jako ludzi dzielą.

ZGŁOSZENIA I WYNIKI
Zapraszamy do zgłaszania propozycji spektakli drogą elektroniczną na adres: koordynator@teatrmaska.pl. Czekamy na Państwa zgłoszenia do 31 stycznia 2022 r.

Kwalifikacja spektakli festiwalowych odbywa się na podstawie przesłanych przez zespoły materiałów.
O wstępnych wynikach kwalifikacji teatry zostaną poinformowane do 11 marca 2022 r. Termin ostatecznego potwierdzenia, które spektakle znajda się w programie Festiwalu, zależny jest od terminu, w jakim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosi informacje o dofinasowaniu projektów zgłoszonych do programu: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy także do nasyłania propozycji do części pozakonkursowej Festiwalu – wydarzeń parateatralnych, teatralizowanych koncertów, performensów i innych produkcji artystycznych, wpisujących się w temat przewodni Festiwalu.

 

REPERTUAR 12. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW OŻYWIONEJ FORMY MASKARADA 2022

 

Do pobrania:

Regulamin Festiwalu (format DOCX, 40 KB)

Regulamin Festiwalu (format PDF, 116 KB)

Karta zgłoszenia_KONKURS (format DOCX, 36 KB)

Karta zgłoszenia_KONKURS (format PDF, 108 KB)

Karta zgłoszenia_program towarzyszący (DOCX, 36 KB)

Karta zgłoszenia_program towarzyszący (PDF, 104 KB)

 

POPRZEDNIE EDYCJE
Maskarada 2021
Maskarada 2019
Maskarada 2018
Maskarada 2017
Maskarada 2016
Maskarada 2015
Maskarada 2014
Maskarada 2013
Maskarada 2012
Maskarada 2011
Maskarada 2010

 

 

Skontaktuj się z nami

centrala: 17 86 26 808
sekretariat: 17 86 25 717
fax: 17 862 24 07

teatrmaska@teatrmaska.pl

Biuro organizacji widowni

17 85 20 614 17 85 01 360 17 85 01 365

Mecenasi

Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW

Deklaracja dostępności
Biuletyn Informacji Publicznej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij informację o plikach Cookies