premiera: 04.03.2006 r.
Twórcy spektaklu, wykorzystując środki teatralnego wyrazu: plastykę, muzykę, ruch, słowo, stosując sceniczną metaforę, proponują własną, autorską, współczesną interpretację mitycznego wyobrażenia świata i człowieka u Greków.
Celem spektaklu nie jest wierne oddanie rzeczywistości starożytnej Grecji, pełna rekonstrukcja mitologicznej wizji świata, czy też przedstawienie szczegółowej treści mitycznych historii. Mitologia jest podstawą i pretekstem do ukazania na scenie tego, co głęboko ludzkie, co ponadczasowe. W spektakl zostały wpisane mity o Prometeuszu, Midasie, Ariadnie i Tezeuszu, Minosie i Minotaurze, Dedalu i Ikarze, Orfeuszu i Eurydyce. Wątki mitów splatają się ze sobą, uzupełniają - a wszystko stanowi spójną całość, mieniącą się odcieniami ludzkich tęsknot i pragnień. Jest to spektakl bardziej o człowieku niż o bogach i bohaterach. Na scenie obserwujemy osoby postawione w skrajnych sytuacjach, w obliczu śmierci, cierpienia, doświadczające silnych uczuć: miłości, strachu, nienawiści.
Inspiracją dla strony plastycznej spektaklu była grecka rzeźba. Pomysł scenograficzny to współczesne wariacje na temat greckiego kanonu piękna. Formy lalkowo-rzeźbiarskie nawiązują do greckiej sztuki - z jednej strony twórczo z niej czerpią, z drugiej sprzeciwiają się jej. Działania aktorów dążą do ożywienia greckich posągów. Ruch, choreografia, mają ogromne znaczenie dla wyrazu całości.
Spektakl wpisuje się w gatunek teatru animacji. Ożywiania martwej materii nabiera tutaj symbolicznego znaczenia. Po pierwsze warstwa scenograficzna przedstawienia odwołuje się do wizji greckiej (platońskiej) historii ludzkości jako ciągłego przechodzenia od form prostych, niższych do wyższych, coraz doskonalszych. Po drugie zasada animacji form rzeźbiarskich jest widomym wyrazem głównego zamysłu spektaklu: wydobycia z mitów i ożywienia tego, co nieprzemijające.
autor: Ewa Piotrowska
reżyseria: Ewa Piotrowska
scenografia: Maria Kanigowska
muzyka: Bohdan Sehin
choreografia: Witold Jurewicz
obsada:
Pandora, Bachantka, Pasifae: Marta Bury
Mojra, Bachantka, Eurydyka: Magdalena Miklasz
Mojra, Bachantka, Ariadna: Kamila Rybacka
Mojra, Bachantka, Persefona: Monika Szela
forma pierwotna, Epimeteusz, Satyr: Tomasz Kuliberda
forma pierwotna, Dedal: Bogusław Michałek
Dionizos, Ikar: Paweł Pawlik
Midas, Minos: Andrzej Piecuch
Prometeusz, Orfeusz, Tezeusz: Arkadiusz Porada
czas trwania: 55 min
Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępnościStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.