wstęp wolny
"Planeta Lem" to najnowszy spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży. Inspiracją do powstania przedstawienia stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku. Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W godzinnym plenerowym widowisku wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.
„Przenikliwość Lema polega nie tylko na przewidywaniu wynalazków, ale na pokazaniu, jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka. Nasz humanoidalny potomek będzie nie tylko inaczej wyglądał, ale zmienią się też jego relacje rodzinne, społeczne. Przyspieszenie technologiczne umożliwia kreowanie i zaspokajanie potrzeb, a jednocześnie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kontroli i perswazji. Tęsknota za sacrum, fantastyczne decorum, marzenie o lepszym świecie powoduje, że dzisiaj science fiction stało się jedynym już możliwym rezerwuarem idei romantycznych, powszechnie rozumianych. Planeta Lem to ziemia przyszłości, która stała się sztucznym rajem, rodzajem antyutopii"
reżyseria:Paweł Szkotak
scenariusz na podstawie prozy Stanisława Lema:Teatr Biuro Podróży
scenografia:Agnieszka Zawadowska
muzyka:Krzysztof Nowikow
światła:Magda Górfińska
produkcja:Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza
Obsada:
Bartosz Borowski: Agata Elsner: Mateusz Felsmann: Miron Jagniewski: Mateusz Kostecki: Łukasz Kowalski: Jarosław Siejkowski: Marta Strzałko: Piotr Wojtyniak: Tomasz Wrzalik:
Czas trwania: 60 min
dorosłych