opening night: 26.06.2021 r.
Baśń z elementami mitologii bałtyjskiej
Premiera spektaklu w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2021.
W wiosce chlubiącej się tytułem najspokojniejszej na świecie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy: jedzenie nabiera gorzkiego smaku, dzieci zaczynają chorować, zwierzęta są osowiałe. Zdaje się, że tajemnicza trucizna przenika wodę, którą piją mieszkańcy wioski, którą podlewają swoje ogrody warzywne i którą poją zwierzęta.
W wiosce mieszka od niedawna Biruta, wiedźma, a może po prostu samotna kobieta, która rozmawia ze zwierzętami i z żywiołami. Mówi się o niej, że czci dawnych bogów i zna się na ziołach. Jonas, sołtys wsi, wraz z popierającą go radą, oskarża Birutę o zatruwanie wody i zły wpływ na całą wioskę. Biruta broni się przed zarzutami i proponuje, że znajdzie przyczynę nieszczęścia. Kobieta dostaje ultimatum: ma trzy dni, aby znaleźć winnego, w przeciwnym razie zostanie wypędzona z wioski na zawsze. Biruta w towarzystwie córki Jonasa wyrusza w podróż, w głąb pierwotnych sił przyrody. Efekt jej poszukiwań okaże się zaskakujący.
Spektakl, odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami, takimi jak wpływ człowieka na świat natury czy kobieca siła. Wyruszcie wraz z Birutą w wędrówkę poprzez świat pierwotnych żywiołów. Odkryjmy razem tajemnicę Rzeki!
reżyseria: Przemysław Jaszczak
autorka sztuki: Katarzyna Matwiejczuk
scenografia: Marta Ożóg
muzyka: Urszula Chrzanowska
teksty piosenek: Katarzyna Matwiejczuk
reżyseria światła: Krzysztof Jawniak
obsada: Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Kamil Dobrowolski, Tomasz Kuliberda, Bogusław Michałek
26.06 godz. 15.00 PREMIERA
27.06 godz. 16.30
czas trwania: 50 min
Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska-Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz.
"Maska" Theatre in Rzeszow, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2025. All rights reserved.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępności