Już za niespełna miesiąc Rzeszów na kilka dni ponownie stanie się stolicą teatrów ożywionej formy. Wszystko za sprawą naszej MASKARADY, na którą serdecznie zapraszamy w dniach 14–18 maja.
Hasło przewodnie tegorocznej MASKARADY to gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność, różnorodność, a gościnność jako szacunek i ciekawość drugiego człowieka. Chcemy, aby spektakle prezentowane w ramach 12. MASKARADY - oprócz wysokiego poziomu artystycznego i interesującej strony formalnej - podejmowały temat szeroko pojmowanej INNOŚCI.
Hasło to będzie interpretowane szeroko, prowokując do rozmowy na temat RÓŻNORODNOŚCI, TOŻSAMOŚCI i UWAŻNOŚCI i tego, jakie emocje budzi w nas nieznane.
Festiwalowe przedstawienia prezentowane będą na scenie Teatru Maska i Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
W ramach MASKARADY zaplanowane zostały także: kolorowa parada ulicami miasta, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz czytanie performatywne.
Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznej MASKARADY będzie Żywa Biblioteka organizowana przez Teatr wspólnie z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. S. Barańczaka w Rzeszowie. Będzie to rzeszowska odsłona międzynarodowego projektu promującego ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka. Żywa Biblioteka odbędzie się w przestrzeniach Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Chcemy rozmawiać o tym, jak pokonywać bariery, które nas jako ludzi dzielą...
Będzie ciekawie, kolorowo i bardzo twórczo.
Bądźcie z nami! Bądźmy razem!
REPERTUAR
14 maja (sobota)
godz. 12.00 – Jak poskromić Bazyliszka? – warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
prowadzenie Natalia Koza – edukatorka Teatru Maska
(Teatr Maska, scena Kacperek)
Motywem przewodnim warsztatu będą słowa Woody’ego Allena: „Piękno tkwi w oku patrzącego”, które są wezwaniem do wyjścia poza granice swojego ego i dostrzeżenia drugiego człowieka. Pragniemy zwrócić uwagę uczestników warsztatu na ogromne znaczenie poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz każdego rodzaju odmienności: rasowej, płciowej, wyznaniowej, itp., a także zwrócić ich uwagę na potrzebę akceptacji i dążenie do równości w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, czy też innych często wykluczanych społecznie ze względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania, zarobki, wygląd itp.
godz. 15.00 – Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”
start sprzed Teatru Maska, przemarsz przez centrum miasta
godz. 16.30 – KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI (musical dla widzów 8+), reż. Tomasz Kaczorowski – PREMIERA
Teatr Maska, Rzeszów
Otwarcie Festiwalu
______________
15 maja (niedziela)
godz. 12.00 – JA, BAŁWAN (spektakl dla widzów 8+, czas trwania: 70 min), reż. Artur Romański
Teatr Animacji, Poznań
/Teatr Maska, duża scena/
godz. 13.00 – Konferencja dyrektorów teatrów
godz. 16.00 – Efekt Pigmaliona – warsztaty dla nauczycieli
prowadzenie Natalia Koza – edukatorka Teatru Maska
(Teatr Maska, scena Kacperek)
"O ileż cenniejsza niż wszystkie zasady tego świata jest odrobina człowieczeństwa” /Jean Piaget/
Wychodząc od słów szwajcarskiego psychologa, uczestnicy warsztatu spróbują się zastanowić, czy w swojej pedagogicznej pracy nie dają swoim podopiecznym sygnałów: „nie dasz rady”, „to za trudne dla ciebie”, „muszę ci w tym pomóc”.
Oczekiwania, które sobie zakładamy lubią niekiedy przysłonić nam człowieka. Należy wówczas odrzucić stosowane metody i ich cel, a skoncentrować się na motywach działania i sposobie, w jaki postrzegamy innych. Zamiast zmieniać w podopiecznych to, co jest dla nas niewygodne, spróbujmy raczej stanąć z boku, obserwować i aktywnie empatyzować z nimi, odczuć ich tożsamość, indywidualność, odrębność i przede wszystkim wartość. Manipulowanie w kierunku akceptowanego społecznie modelu może odnieść odwrotny skutek i przynieść dużo więcej strat w psychice człowieka.
Podczas warsztatów podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jak postrzegamy naszych wychowanków. Jak te spostrzeżenia wpływają na sposób naszego widzenia świata i drugiego człowieka oraz jak owo widzenie kieruje naszym zachowaniem. Porozmawiamy o teorii oczekiwań i samospełniających się proroctw oraz wspólnie wykonamy doświadczenie, które pozwoli nam mocniej je doświadczyć i zrozumieć.
Warsztat będzie impulsem do zaprzestania chęci dopasowywania innych do naszych wyobrażeń i mierzenia ich w kategorii naszych oczekiwań.
Zajęcia będą także ukierunkowane na „myślenie” zmysłami i wykorzystywanie ich wielkiej mocy w przekazywaniu wiedzy i doświadczenia, a także rozmowy o emocjach.
godz. 21.00 - EURYDYKA (spektakl plenerowy)
Teatr Biuro Podróży, Poznań
/Rzeszowski Rynek/
Publiczność będzie mogła zobaczyć trzy etiudy w wykonaniu młodych adeptów:
1. „Teoria kosmicznego (nie)ładu” (grupa najstarsza) - etiuda powstała na podstawie tekstu podkarpackiego twórcy Rafała Paśki.
2. „Co robią uczucia?” (grupa średnia) – na podstawie książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”
3. „Bazyliszek” w wykonaniu zeszłorocznych uczestników Małej Akademii Teatralnej - na motywach „Bazyliszka” Wandy Chotomskiej i „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena.
godz. 9.00 – Czytanie performatywne tekstu dla młodzieży + rozmowa z twórcami
reż. Daria Kopiec
(Teatr Maska, duża scena)
godz. 16.00 – MYSZKA I RÓŻOWA WSTĄŻKA (spektakl w języku ukraińskim dla dzieci 3+)
Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek, Użgorod (Ukraina)
/WSiZ, ul. Sucharskiego 2/
Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępnościStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.