Po raz pierwszy w historii naszego teatru mamy przyjemność zaprosić osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu na spektakle dostosowane do ich potrzeb. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015 przygotowaliśmy audiodeskrypcję, napisy i tłumaczenie na język migowy do czterech naszych przedstawień. Podczas ich opracowania korzystaliśmy z doświadczenia Fundacji Kultury Bez Barier, od lat prowadzącej działania dające osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu możliwość samodzielnego i kompetentnego odbioru sztuki.
Po raz pierwszy w historii naszego teatru mamy przyjemność zaprosić
osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu na spektakle dostosowane do
ich potrzeb. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum
Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015 przygotowaliśmy
audiodeskrypcję, napisy i tłumaczenie na język migowy do czterech
naszych przedstawień. Podczas ich opracowania korzystaliśmy z doświadczenia Fundacji Kultury Bez Barier, od lat
prowadzącej działania dające osobom z niepełnosprawnością wzroku i
słuchu możliwość samodzielnego i kompetentnego odbioru sztuki.
Audiodeskrypcja, odczytywana na żywo podczas spektaklu, to werbalny opis
tego, co dzieje się na scenie w warstwie wizualnej. Co istotne, nie
wypełnia ona każdej dostępnej przerwy między dialogami aktorów, nie
przedstawia motywacji ani zamiarów postaci, nie charakteryzuje znanych
dźwięków. Pozwala za to niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć
emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w muzykę i efekty dźwiękowe.
Opisuje takie elementy spektaklu jak inscenizacja, scenografia, gra
aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w
stanie samodzielnie zobaczyć. Poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen
umożliwia niewidomym samodzielną interpretację treści wizualnych,
pozwala podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i
zrozumieć co dzieje się na scenie. Pozostawia w odbiorcy odczucie, które
chciał przekazać twórca.
Listę przystosowanych do potrzeb niewidzących i niesłyszących spektakli rzeszowskiego teatru lalek otwiera przeznaczona dla widzów dorosłych jednoaktówka Mrożka, którą zagramy 29 października o godz. 19.00. „Na pełnym morzu” to przepełniona gorzkim humorem opowieść o pięknych słowach skrywających bardzo brzydkie intencje. Jak nie zostać posiłkiem dryfujących na tratwie współpasażerów mimo wyborczej agitacji posuniętej do granic mistrzostwa? To pytanie aktualne nie tylko dla bohaterów Mrożka, tym bardziej cieszymy się więc, że właśnie temu przedstawieniu przypadnie historyczna rola pierwszego przystosowanego do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących spektaklu w rzeszowskim teatrze lalek.
Kolejne przedstawienia z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na język migowy odbędą się w listopadzie. Tym razem zaprosimy na trzy porywające opowieści dla dzieci. 8 listopada scenę przejmą we władanie piraci, zagubieni chłopcy i przede wszystkim Piotruś Pan – tytułowy bohater spektaklu. Będzie magicznie (za sprawą pewnej nieznośnej wróżki), chwilami nieco niebezpiecznie (jakże by inaczej, skoro spotkamy piratów!), ale przede wszystkim interesująco! Spektakl, przeznaczony dla widzów od lat 7 rozpoczniemy – jak zwykle w niedzielę – o 16.30. 23 listopada o godz. 10.00 zapraszamy na „Historię Śnieżki”. Nie ma chyba dziecka, które choć raz nie słyszałoby tej napisanej przez braci Grimm historii. Tylko nieliczni wiedzą jednak, co skłoniło autorów do wymyślenia dziejów Śnieżki. Okazuje się, że nie bez znaczenia były dziury w budżecie Grimmów i nieżyczliwa karczmarka i pewne niezwykle deszczowe popołudnie… Ostatnim ze spektakli przystosowanych do odbioru przez osoby niewidome i niesłyszące będzie „Najmniejszy samolot na świecie”, który zagramy 29 listopada o godz. 16.30. Jest to ciepła i wzruszająca historia bardzo małego samolotu, który ma do wykonania niezwykle ważną misję. Od jej powodzenia zależy szczęście największego na świecie psa i pewnego bardzo samotnego emeryta.
Na każdy z przystosowanych spektakli wstęp dla osób niewidomych i niesłyszących oraz ich opiekunów jest bezpłatny, liczba miejsc jest jednak ograniczona, prosimy więc o ich wcześniejszą rezerwację i odebranie darmowej wejściówki w kasie teatru.Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015
Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępnościStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.