Festiwal Maskarada to oprócz plenerów i spektakli prezentowanych na deskach teatru również warsztaty, spotkania z twórcami i pokazy szkół teatralnych. Poniżej prezentujemy informacje o poszczególnych wydarzeniach do których możecie Państwo dołączyć. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Pierwsza propozycja.
Codziennie od niedzieli (14 maja) do czwartku o godzinie 16:00 „Czytamy bajkę”. Na parkingu przed naszym Teatrem na specjalnie przygotowanym do tego miejscu aktorzy naszego Teatru czytać będą sztuki dla dzieci młodzieży.
14 maja - „O Rybaku i Złotej Rybce” Marta Guśniowska,
15 maja - „Chodź na słówko” Malina Prześluga,
16 maja - „Najmniejszy bal świata” Malina Prześluga
17 maja - „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” Marta Guśniowska
18 maja - „Zielony Wędrowiec” Liliana Bardijewska.
Druga propozycja.
17 maja o 17.00 w klubie festiwalowym (Życie jest piękne, Rynek 10) odbędzie się projekcja rejestracji spektaklu Marcina Jarnuszkiewicza "Homework", a o 20:30 w tym samym miejscu będzie miał miejsce panel poświęcony twórczości Marcina Jarnuszkiewicza, prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Trzecia propozycja.
W ramach festiwalu na deskach naszego Teatru zaprezentują się także studenci szkół teatralnych:
9:00 - " Zawsze tylko noc", PWST w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławi
16:00 - "Nazywam się wojna", Akademia Teatralna w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Na spektakle obowiązuje wstęp wolny, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc. Poniżej słów kilka o spektaklach.
"Zawsze tylko noc"
Opowieść o Krainie Wszędzie- w której przed światem trzeba uciekać albo milczeć. Przeplatająca się słowno- muzyczna narracja, wprowadza widzów w niejasności i meandry świata Fajgi- jedynej uratowanej Żydówki z majowego transportu na śmierć. Scena staje się miejscem, w którym teraźniejszość nazywa przeszłość. „Było” zmaga się z tym, co „teraz”. To zabawa w chowanego, w której się nie wygrywa. Raz, dwa, trzy- Fajga zaklepana!
Czas trwania: 30 min
"Nazywam się wojna"
Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić. Zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykle historie i równie zwykle dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów. „Nazywam się Wojna” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I Wojny Światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągła niepewność własnego jutra i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.
Czas trwania: 38 min
Serdecznie zapraszamy!
Teatr "Maska" w Rzeszowie, 35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
© 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: "Maska", implementacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW
Deklaracja dostępnościStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.